دلایل نخریدن بیمه عمر پاسارگاد

نویسنده: علیرضا نوری مدیر توسعه و برنامه ریزی شرکت بیمه پاسارگاد

دلایل عدم استقبال مردم ایران از بیمه های عمر و سرمایه گذاری

باوجود پیشرفت هایی که در صنعت بیمه در ایران و مخصوصا بیمه های زندگی به وجود آمده است، اما در مقایسه با اندازه اقتصاد ایران، بیمه عمر هنوز به جایگاه شایسته خود نرسیده است.

یکی از موانع اصلی رشد بیمه در کشور ما دیدگاه نادرست مردم نسبت به بیمه های عمر می باشد. با بررسی و رفع این مشکلات از سر راه بیمه های عمر میتوان قدم های بزرگی برای پیشرفت شرکت های بیمه برداشت.

در این مطلب قصد داریم تعدادی از دلایل و باورهای نادرست مردم را نسبت به عدم خرید بیمه های زتدگی بررسی کنیم.

استقبال مردم ایران از بیمه عمر


درآمد پایین دلیلی برای نخریدن بیمه عمر

در برخی از مطالعات آماری آمده است که در دهکهای با در آمد پایین تمامی درآمد یا سهم عمده ی از آن مصرف می شود و دیگر سهمی برای سرمایه گذاری در بیمه عمر و زندگی باقی نمی ماند. در حالی که درآمد پایین نمیتواند دلیل محکمی برای خرید بیمه عمر پاسارگاد باشد چرا که با پرداخت حق بیمه های اندکی (در حدود ماهی 50 هزار تومان یا کمتر) میتوان بیمه عمر و تامین آتیه شرکت بیمه پاسارگاد را خریداری نمود و از مزایای آن بهره مند شد.

تورم و کاهش انگیزه خرید بیمه های زندگی (عمر و تامین آتیه) 

تورم بالا، قدرت خرید افراد را کاهش می دهد و در نتیجه میل به خرید بیمه عمر کاهش می یابد، با توجه به بلندمدت بودن قرارداد بیمه عمر و سرمایه گذاری و وجود تورم ، مردم علاقه دارند بیشتر در بازار مسکن، ارز و حتی اتومبیل سرمایه گذاری کنند، در حالی که سرمایه گذاری در بازار مسکن یا ارز نیاز به نقدینگی خیلی بیشتری دارد در حالی که با پرداخت حق بیمه های اندکی (حداقل ماهی 50 هزار تومان) میتوان از پوشش ها و خدمات بسیار خوب شرکت بیمه پاسارگاد در قالب قرارداد بیمه عمر و تامین آتیه به عنوان مکمل بازنشستگی بهره مند شد و در صورت بروز اتفاقات ناخوشایند و تنگناهای مالی در زندگی چتر حمایتی بیمه های زندگی را در بالای سر خود و خانواده خود داشته باشیم.

درآمد پایین مردم و نخریدن بیمه عمر

فشار مالی بیشتر برای خرید بیمه عمر در خانواده های پر جمعیت با درآمد کم 

در کشورهای توسعه یافته با افزایش تعداد افراد تحت تکفل، سرپرست خانواده ضرورت بیشتری برای خرید بیمه مکمل بازنشستگی احساس می کند تا آینده افراد خانواده را از خطر بی سرپرست شدن و پیامد های دیگر مصون بدارد؛ اما در ایران به دلیل عدم شناخت کافی از بیمه عمر و اینکه در نتیجه ی افزایش تعداد افراد تحت تکفل تأمین نیازهای تمام افراد خانواده دشوارتر شده، ضرورت زیادی برای خرید بیمه عمر برای تمامی اعضا احساس نمی شود در حالی که خانواده پر جمعیت و با درآمد پایین در صورت از دست دادن سرپرست و نان آور خانواده با بحران بسیار بزرگی مواجه می شود که میتواند آینده تحصیلی و اجتماعی سایر اعضای خانواده را با خطرات بزرگی رو به رو سازد، به همین دلیل در صورتی که سرپرست خانواده برای تمامی اعضا نتواند پوشش بیمه ای فراهم آورد، به عنوان مسئول و ستون آن خانواده خرید بیمه عمر و تامین آتیه شرکت بیمه پاسارگاد با پوشش های مطلوب را برای خودباید در اولویت قرار دهد.

فشار مالی به خانواده ها جهت خرید بیمه عمر

نبود اطلاعات شفاف و کافی از بیمه های عمر

اکثر مردم اطلاع درستی در مورد پوشش های بیمه ای و صندوق سرمایه گذاری بیمه های عمر و تامین آتیه ندارند. قشر عمده ای از مردم به دلیل نداشتن اطلاعات درست بیمه عمر و سرمایه گذاری را یک خدمت بی فایده، لوکس و بی خاصیت می دانند.متاسفانه افرادی با داشتن دیدگاه بازدهی کوتاه مدت ،عدم برنامه ریزی در سرمایه گذاری و ریسک پذیری پایین هرگز از مزایای بیمه عمر استقبال نمی کنند.

ضعف تبلیغات و شفافیت اطلاعات بیمه های عمر مانعی برای فروش بیشتر 

فقر تبلیغاتی دلیل عدم استقبال مردم ایران از بیمه های عمر و پس انداز می باشد و لذا برای حرکت دادن بازار آن ، ارتقاء فرهنگ بیمه ای با ابزار قدرتمند تبلیغات اثرگذار می باشد. در واقع علت عدم خرید بیمه های عمر و تامین آتیه به عنوان بیمه مکمل بازنشستگی عدم شناخت و در نتیجه شفاف نبودن نیاز واقعی مردم به بیمه های عمر و بازنشستگی می باشد .شرکت های بیمه ای می توانند از محل هزینه های اداریشان برای تبلیغات و شناسایی بیمه های عمر به مردم استفاده کنند. در حالی که بهترین شیوه تبلیغات دهان به دهان می باشد که شرکت بیمه پاسارگاد از طریق شبکه بزرگ نمایندگان تخصصی خود از آن به خوبی بهره می برد.

عدم اطمینان به شرکت‌های بیمه

سؤال اکثریت افراد، این است که اگر سال‌ها پول خود را در شرکت‌های بیمه سرمایه‌گذاری کنیم و شرکت ورشکست شد، چه کنیم؟ آیا تضمینی وجود دارد که پول و سرمایه‌مان به ما بازگردد؟ باید بگوییم که نگرانی بابت این مسائل بی‌مورد است، چرا که 35% درصد حق بیمه‌های عمر، بابت ضمانت انجام تعهدات به‌ حساب بیمه مرکزی واریز می‌شود و بیمه مرکزی در هر شرایطی حتی ورشکستگی شرکت بیمه، مبلغ اندوخته صندوق سرمایه‌گذاری و سود تضمینی را به بیمه گذاران می‌دهد؛ در مورد توانایی عمل به تعهدات هم باید در نظر داشته باشیم که بیمه مرکزی هرسال معیارهایی برای امتیازدهی به شرکت‌های بیمه دارد و سطح توانگری مالی شرکت های بیمه را منتشر می‌کند که با چک کردن آن‌ها، به‌راحتی می‌توان شرکت بیمه مناسب با سطح توانگری مطلوب (سطح 1) را انتخاب کرد مثلاً اگر سطح توانگری شرکت بیمه در چند سال گذشته سطح 1بود، معنی آن این است که به طور کامل و 100% می‌تواند از پس تعهداتش در قبال مشتریان بربیاید. شرکت بیمه پاسارگاد از بدو تاسیس تا به امروز همیشه در سطح 1 توانگری مالی قرار داشته و بالاترین آمار فروش بیمه های زندگی را در کشور دارا می باشد.

نویسنده: علیرضا نوری مدیر توسعه و برنامه ریزی شرکت بیمه پاسارگاد

 


 
 

افراد آنلاین

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این وبسایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی میباشد