آیا قرارداد های بیمه عمر از پرداخت مالیات معاف می باشند؟

 

آیا قرارداد های بیمه عمر از پرداخت مالیات معاف می باشند؟

همه گزینه های سرمایه گذاری که معمولا در اقتصاد انجام می شود دارای مزایا و معایبی هستند . با مطرح شدن بیمه های زندگی     (بیمه های عمر و سرمایه گذاری) به عنوان یک گزینه برای سرمایه گذاری بحث معاف بودن بیمه های عمر از پرداختمالیات یکی از مهمترین گزینه های روی میز در ارائه این بیمه نامه ها می باشد. همانطور که می دانیم اگر فردی از دنیا برود بازماندگان وی برای مشخص شدن سهم هرکدام از ذینفعان باید مراحلی را طی کنند که از لحاظ زمانی حداقل ۶ ماه به طول می انجامد. و پس از طی این مراحل و سپری شدن مدت زمان مذکور می بایست وجه نقد قابل توجهی یا درصدی از اموال متوفی را بعنوان مالیات پرداخت نمایند. دو نکته مهم درباره اموالی که معاف از مالیات بوده و یا مشمول مالیات می باشند:

معافیت مالیاتی بیمه پاسارگاد

 

اموال متوفی معاف از مالیات

سازمان امور مالیاتی طبق مواد ۲۴ و ۲۵ قانون مالیات‌های مستقیم، اموال معاف از مالیات مستقیم را تعیین کرده است. وجوهات بازنشستگی و معوقات کارمندی و حقوقی، در این قانون معاف از مالیات تعیین شده است. پس‌انداز و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج،مبلغ بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده، در این دسته قرار می‌گیرند. در همین حال، وجوهات پرداختی از موسسات بیمه نیز در این قانون مشمول معافیت از مالیات هستند. خسارت فوت، دیه و مانند آنها که پس از متوفی به ورثه منتقل می‌شوند نیز از پرداخت مالیات معاف است. همچنین اموالی که نذر یا وقف شده‌اند نیز معافیت مالیاتی دارد.

در قانون اصلاح شده نظام مالیاتی، اموال وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی شامل معافیت مالیاتی است. اموال مربوط به سازمان هایی که بودجه آنها از طریق دولت تامین می‌شود، مانند شهرداری‌ها، بنیاد‌ها و نهادهای انقلاب اسلامی که مجوز معافیت از حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را دارند، در قانون جدید مالیاتی، از پرداخت مالیات معاف هستند. در این قانون اثاث خانه متوفی و همچنین اموال شهدای انقلاب اسلامی نیز مشمول معافیت مالیاتی است.

معافیت از مالیات بیمه پاسارگاد

اموال متوفی مشمول مالیات

در آخرین اصلاحیه‌یی که برای قانون مالیات‌های مستقیم تدوین شده است، اموال و دارایی‌های باقیمانده از متوفی از قبیل سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار به انضمام سودهای متعلق به آنها مشمول مالیات مستقیم می‌شوند. همچنین حق‌الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی به نرخ ۱۰درصد ارزش روز در تاریخ تحویل یا ثبت انتقال به نام وراث، انواع وسایل نقلیه و املاک و دارایی‌ها نیز مالیات به آنها تعلق می‌گیرد. نرخ دریافت‌های مالیاتی این اموال در قانون جدید به صورت صریح و روشن ذکر شده است.

همچنین اموال و دارایی‌های متوفی ایرانی که در خارج از کشور می باشد پس از کسر مالیات آن اموال در کشور مورد نظر، به نرخ ۱۰درصد مشمول مالیات در داخل نیز می‌شود. علاوه بر این، درصورتی که فرد فوت شده تابعیت ایرانی داشته باشد، اموال و دارایی‌های به ارث رسیده نیز مشمول مالیات می‌شود.

سؤال اینجاست که خانواده ای که سرپرست خود را از دست داده و هزینه های برگزاری مراسم بزرگداشت و … را نیز متحمل شده در طول مدت ۶ ماه چگونه از بابت مخارج بوجود آمده آسودگی خیال داشته باشد؟


بهترین راه حل خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری است. بیمه عمر و تامین آتیه از بیمه نامه هایی می باشد که در کنار پوشش های بیمه ای متنوع، جنبه سرمایه گذاری نیز داشته و برای تشویق بیشتر بیمه گذاران برای انجام این قرارداد، بر اساس ماده 136 قانون مالیات های مستقیم، تمامی وجوه پرداختی از طرف شرکت های بیمه بابت انواع بیمه های عمر و سرمایه گذاری از پرداخت مالیات معاف می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به ریسک های مختلفی که در امر سرمایه گذاری وجود دارد، داشتن یک سرمایه گذاری مطمئن همراه با پوشش های بیمه ای متنوع تصمیم گیری عقلانی هر شخصی می باشد که از بین تمام گزینه های موجود خرید بیمه های عمر و تامین آتیه بدلیل عدم نیاز به سرمایه بالا،امنیت و تضمین سرمایه گذاری و معافیت مالیاتی گزینه بسیار مناسبی می باشد که با توجه به شرایط اقتصادی خانواده ها و کشور ایران داشتن این بیمه نامه از ضروریات زندگی تمام افراد جامعه می باشد.

شرکت بیمه پاسارگاد به عنوان رتبه اول فروش بیمه های عمر حدود 12 سال تجربه فعالیت در این زمینه را داراست و حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر از هم وطنان عزیز را تا بهار سال 1397 تحت پوشش این بیمه نامه قرار داده است و سالیانه میلیارد ها تومان خسارت در این زمینه پرداخت می نماید.

 

ثبت نام اینترنتی بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد

مطالب دیگر :


 
 

افراد آنلاین

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این وبسایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی میباشد